Dimboola Courier
Free local news daily.

Saturday, November 25 2017




 
 

Advertisement - we thank our local business sponsors...

Advertisement


 

Dimboola District Tennis | Warrack Gold moves into third place

Article Category  Dimboola Courier > Sport
Date Published  Tuesday, November 14 2017
Author  Scott Stewart

Dimboola District Tennis | Warrack Gold moves into third place
Warrack Gold has climbed into third place on Dimboola & District Tennis Association premiership table after a strong victory at Anzac Park on Saturday.

In the battle for third spot, Warrack Gold replaced Arkona when they claimed four points to one in hot conditions.

Antwerp climbed into top spot on the ladder when they claimed a close victory over Warrack Maroon, replacing Hopetoun who sat out a bye, while Jeparit claimed maximum points against Dimboola and Brim produced a big day out to claim the points over Rainbow.

Playing five men and five ladies, Arkona started well in the mixed doubles section with a 9-4 win to Nick Pietsch and Meaghan Pohlner but Gold was able to bounce back when they claimed the section with the next three sets.

Scott Stewart and Lauren Kellett claimed a 9-2 win, while Dave Nitschke and Wendy Hewitt teamed for a 9-3 win and when Chris Kellett and Rikki Nitschke claimed a 9-4 win, Gold took out the section despite Hayden Willams and substitute Lynley Clyne claiming the final set 9-0.

Leading three sets, 31 games to two sets, 27 games, Gold looked to build on its lead in the mens section but were unable to take its chances as the visitors claimed the section four sets to one.

A tense tie-break win to Pietsch and John O’Dwyer set the pattern of the section as the closest winning margin was 9-5 as the two sides battled out to the finish.

Another tie-break win to Pietsch and Mitch Jorgensen iced the section with the first three sets before Dave Nitschke and substitute Jonty Hunter claimed a 9-6 win to leave Arkona winning the section four sets, 42 games to one set, 36 games.

The ladies section belonged to Gold which ultimately won the day when they claimed all five sets to win 45 games to 15.

Emma Koschitzke and Wendy Hewitt started well with a 9-0 win before Lauren Kellett and Rikki Nitschke book-ended the section with a 9-0 win in the final set to stamp its authority.

Jeparit produced a dominant day on the court and lifted itself off the bottom of the ladder when they claimed all points, 153 games to 73.

Dimboola was able to get away to a winning start in the mixed doubles when Anthony Baker and Breanna Eldridge dominated the opening set with a 9-1 win but would prove to be only one of two wins for the day.

Jeparit dominated the remainder of the mixed doubles with three 9-1 wins mixed with a tie-break win to Daniel Keam and Melissa Butler and a 9-7 win to Mikayla Smith and Rebecca Schulz in the final set.
The mens section was dominated by Jeparit who claimed a clean sweep of sets to claim the section 54 games to 27, while the ladies was also controlled by Jeparit who claimed five of the six sets played.

A tight tie-break win to Dimboola’s Breanna Eldridge and Kate Clark produced their side’s section win for the day as Jeparit claimed the section five sets, 53 games to one set, 29 games.

On the Brim courts, the home side produced a strong day’s tennis when they claimed a four points to one victory over Rainbow.

Playing five men and six ladies, a singles clash opened the day’s proceedings with Brim’s Casey Quick starting well with a 9-1 win before the home side added a further three wins to claim the section four sets, 49 games to two sets, 37 games.

Rainbow claimed the ladies section when they won four of the six sets with Tracey Tregenza and Sharyn Gelligen starting well with a 9-4 win before Sophie Thomas and Colleen Petschel added the second set 9-5.

Brim hit back with the next two sets in tight tie-breakers before Rainbow claimed the final two sets to claim the section four sets, 52 games to two sets, 36 games.

The mens section was where Brim iced the contest with a clean sweep of wins to claim the section 45 games to 13 which ultimately saw them win the day 11 sets, 130 games to six sets, 102 games.

The closest match of round six kicked off on Friday night when Antwerp hosted Warrack Maroon at the Health and Fitness Centre courts.

The contest was always going to be a tight one with the mixed doubles section highlighting the clash with a tie, three sets, 38 games apiece.

Antwerp’s Ben Miller and Peter Wren substituted for Maroon which saw the visitors claim the first two sets in the mixed before Antwerp hit back to claim the next three sets.

The final outcome of the opening points came down to the final set which saw Maroon’s Jess Kelly and Liz Doyle claim a 9-5 win to level scores at 38 games each.

The ladies section continued the trend of close contests when both sides won three sets each with Maroon coming out on top 46 games to 33 courtesy of a 9-1 win to Kelly Krahe and Doyle in the final set.

However, Antwerp produced a dominant display in the mens section when they won five sets to one, 52 games to 21.

A 9-0 and two 9-1 wins underlined its dominance as Wren and Kelly teamed for a 9-7 win in the final set to claim Maroon’s winning set.
Antwerp’s win saw it climb into top spot on the ladder, replacing Hopetoun by half a point.

RESULTS

Jeparit 5 points, 16 sets, 153 games d Dimboola 0 points, 2 sets, 7 games.

Mixed: Rory O’Halloran, Ebony Spokes lost to Anthony Baker, Breanna Eldridge 1-9, Luke Werner, Sue Bell d Tim Bond, Kate Clark 9-1, Bo Smith, Raylene Werner d Will Schilling, Karen Bridgewater 9-1, Daniel Keam, Melissa Butler d Tony Goss, Jenny Haebich 9-8, Ash O’Halloran, Yolande Huston d Jake Smith, Becky Barry 9-1, Mikayla Smith, Rebecca Schulz d Rob Barry, Danni Haebich 9-7.

Men: R. O’Halloran, D. Keam d A. Baker, W. Schilling 9-5, B. Smith, A. O’Halloran d T. Goss, R. Barry 9-5, R. O’Halloran, L. Werner d A. Baker, T. Bond 9-6, B. & M. Smith d T. Goss, J. Smith 9-2, L. Werner, D. Keam d T. Bond, W. Schilling 9-1, A. O’Halloran, M. Smith d R. Barry, J. Smith 9-8.

Ladies: E. Spokes, R. Werner d B. Eldridge, K. Bridgewater 9-5, Y. Hutson, R. Schulz d J. Haebich, B, Barry 9-5, E. Spokes, S. Bell lost to B. Eldridge, K. Clark 8-9, Y. Huston, M. Butler d J. & D. Haebich 9-2, S. Bell, R. Werner d K. Clarke, K. Bridgewater 9-2, R. Schulz, M. Butler d B. Barry, D. Haebich 9-6.

Brim 4 points, 11 sets, 130 games d Rainbow 1 point, 6 sets, 102 games.

Mixed: Singles, Casey Quick d Sophie Thomas 9-1, Lachie Stewart, Simone Lindsay lost to Rhys Boehm, Tracey Tregenza 8-9, Steven Murphy, Kylie O’Connor d Jacob Cocks, Lauren Hallam 9-7, Cameron Blinman, Odette Heinrich lost to Aiden & Sharyn Gelligen 5-9, Pat Lindsay, Merrily Keam d Matt Thomas, Bridie O’Halloran 9-4, Josiah Keam, Molly Stewart d Paddy O’Halloran, Colleen Petschel 9-7.

Men: L. Stewart, C. Blinman d R. Boehm, M. Thomas 9-7, P. Lindsay, J. Keam, d A. Gelligen, P. O’Halloran 9-1, L. Stewart, S. Murphy d R. Boehm, J. Cocks 9-2, C. Blinman, J. Keam d M. Thomas, P. O’Halloran 9-3, S. Murphy, P. Lindsay d J. Cocks, A. Gelligen 9-0.

Ladies: C. Quick, S. Lindsay lost to T. Tregenza, S. Gelligen 4-9, M. Keam, O. Heinrich lost to S. Thomas, C. Petschel 5-9, C. Quick, K. O’Connor d T. Tregenza, L. Hallam 9-8, M. Keam, M. Stewart d B. O’Halloran, C. Petschel 9-8, K. O’Connor, S. Lindsay lost to L. Hallam, S. Gelligen 4-9, O. Heinrich, M. Stewart lost to B. O’Halloran, S. Thomas 5-9.

Warrack Gold 4 points, 9 sets, 112 games d Arkona 1 point, 6 sets, 84 games.

Mixed: Cameron Clyne, Emma Koschitzke lost to Nick Pietsch, Meaghan Pohlner 4-9, Scott Stewart, Lauren Kellett d Mitchell & Tracey Jorgensen 9-2, Dave Nitschke, Wendy Hewitt d John O’Dwyer, Kaylene Pietsch 9-3, Chris Kellett, Rikki Nitschke d Chris Rae, Karen Hunter 9-4, Jonty Hunter (sub), Brodie Hallam lost to Hayden Williams, Lynley Clyne (sub) 0-9.

Men: C. Clyne, D. Nitschke lost to N. Pietsch, J. O’Dwyer 8-9, C. Kellett, J. Hunter lost to C. Rae, J. Williams 6-9, C. Clyne, S. Stewart lost to N. Pietsch, M. Jorgensen 8-9, D. Nitschke, J. Hunter d J. O’Dwyer, H. Williams 9-6, S. Stewart, C. Kellett lost to M. Jorgensen, C. Rae 5-9.

Ladies: E. Koschitzke, W. Hewitt d M. Pohlner, K. Pietsch 9-0, R. Nitschke, B. Hallam d K. Hunter, L. Clyne 9-4, E. Koschitzke, L. Kellett d M. Pohlner, T. Jorgensen 9-6, W. Hewitt, B. Hallam d K. Pietsch, L. Clyne 9-5, L. Kellett, R. Nitschke d T. Jorgensen, K. Hunter 9-0.

Antwerp 3.5 points, 11 sets 123 games d Warrack Maroon 1.5 points, 7 sets, 105 games.

Mixed: Tim Jorgensen, Abbey Greig lost to Mitch Greenwood, Ellie Baxter 3-9, Chris Avery, Lucinda Newton lost to Todd Krahe, Zannie Malone 3-9, Don Clark, Heather Jorgensen d Ben Miller (sub), Jan Greenwood 9-5, Dan Polack, Sam Baker d Mitch Hadley, Petah Winsall 9-5, Shane Bond, Emily Polack d Peter Wren (sub), Kelly Krahe 9-1, Basil Jorgensen, Faye Wilson lost to Jess Kelly, Liz Doyle 5-9.

Men: T. Jorgensen, D. Polack d M. Greenwod, B. Miller 9-6, D. Clark, S. Bond d M. Hadley, P. Wren 9-0, T. Jorgensen, C. Avery d M. Greenwood, T. Krahe 9-1, D. Clark, B. Jorgensen d M. Hadley, J. Kelly 9-4, C. Avery, D. Polack d T. Krahe, B. Miller 9-1, S. Bond, B. Jorgensen lost to P. Wren, J. Kelly 7-9.

Ladies: A. Greig, E. Polack d E. Baxter, J. Greenwood 9-6, S. Baker, L. Newton d P. Winsall, K. Krahe 9-5, A. Greig, H. Jorgensen d E. Baxter, Z. Malone 9-8, S. Baker, F. Wilson lost to P. Winsall, L. Doyle 3-9, J. Jorgensen, E. Polack lost to Z. Malone, J. Greenwood 2-9, L. Newton, F. Wilson lost to K. Krahe, L. Doyle 1-9.

Ladder - after six rounds

Points Percentage
Antwerp23141.67
Hopetoun22.5161.31
Warrack Gold19.5130.46
Arkona17.5105.40
Warrack Maroon1597.25
Brim1279.56
Jeparit9.590.49
Rainbow979.29
Dimboola764.86




International Day of People with Disabilities
Friday 1st December


Join Hindmarsh Shire Council to celebrate people with disabliities in Nhill for the International Day of People with Disabilities.

Click here for details



Click here for details



Dimboola Meals on Wheels

Meals on Wheels helpers are required in Dimboola to cover the January 2018 period.

Click here for details



2018 Australia Day Awards
Nominations Open


The Australia Day Awards recognise outstanding community service to the Hindmarsh Shire community during the current year and/or given outstanding service to the community over a number of years.

Click here for details





Have you followed us on Instagram?
@dimboolacourier


Advertisement - we thank our local business sponsors...

Advertisement

Advertisement

Advertisement

 

Advertisement - we thank our local business sponsors...

Advertisement


 
 

Social Media

           

 
Dimboola Courier

Copyright © Dimboola Courier and Wangara Consulting
All Rights Reserved

Managed by Wangara Consulting - www.wancon.com.au

Wangara Consulting